Shqipëria shembull në rajon për ndalimin e qeseve plastike

TIRANË,10 gusht /ATSH/ – Shqipëria po merret si shembull në rajon për nismën nga ministria e Turizmit dhe Mjedisit për ndalimin e qeseve plastike.

Revista ndërkombëtare ”Environmental News Digest”, e cila ka në fokus mjedisin i ka kushtuar një artikull Shqipërisë për këtë nisëm.

Ajo shkruan se, Shqipëria ka marrë masa për të reduktuar mbeturinat plastike dhe ndotjen duke ndaluar importimin, prodhimin, përdorimin dhe shitjen e qeseve plastike të lehta.

Zv/ministria e Mjedisit dhe Turizmit, Ornela Çuçi tha se qeset e lehta plastike nuk janë të riciklueshme.

“Ato duhet të kenë një trashësi minimale prej 35 mikronësh në mënyrë që të jenë të ripërdorshme dhe të kenë një vlerë riciklimi”, tha ajo.

Vendimi ka për qëllim inkurajimin e prodhimit të qeseve me shumë qëllime të biodegradueshme që mund të prishen në 36 muaj.

Prodhuesit dhe importuesit që nuk arrijnë të zbatojnë ndalimin e qeseve plastike në Shqipëri do të gjobiten 100,000-150,000 lekë (700-1186 euro)./a.a/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.