INDONEZI – Kurani më i madh në botë prej druri rrit numrin e turistëve

INDONEZI, 10 gusht /ATSH-AA/ – Ekzistojnë shumë Kuranë gjigantë në mbarë botën, por i vetmi Kuran gjigant prej druri mund të gjendet në Palembang, Sumatran e Jugut, në Indonezi.

I njohur si Kurani më i madh në botë, ai është bërë nga druri Tembesu (Fagraea Fragrans) me një lartësi prej 177 centimetra dhe gjerësi 140 centimetra.

Themeluesi i tij, Shofwatillah Mohzaib, 43 vjeç, tha se e përfundoi krijimin në formën e Xhuzit të 30-të të Kuranit të Shenjtë për nëntë vjet.

Ai tha se krijimi mori një kohë të gjatë për shkak të mungesës së fondeve dhe mungesës së drurit.

“Për fat të mirë, vepra në fjalë u financua privatisht nga disa donatorë të mëdhenj, përfshirë ish kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve Marzuki Alie dhe kryetarin e ndjerë të Kuvendit Konsultativ Popullor Taufik Kiemas”, tha Shofwatillah për shtypin vendas.

Frymëzuar nga një ëndërr

Shofwatillah zbuloi se ideja e krijimit të Kuranit gjigant kishte lindur teksa ai studioi kaligrafinë në Xhaminë e Madhe të Palembangut, në vitin 2000.

Një vit më vonë ai filloi të bëjë faqen e parë që përmbante Suren El-Fatiha.

Para se ta gdhendte në dru, Shofwatillah shkroi ajetet në kartona. Pas kësaj, ai kërkoi miratimin e ekspertëve, pastaj bëri kopje të ajeteve me letër përcjellëse.

“Një faqe e Kuranit mund të përfundojë vetëm brenda një muaji. Procesi i gdhendjes mori kohën më të gjatë”, shpjegoi ai.

Ai zgjodhi drurin tembesu si material të tij, sepse ai është mjaft i fortë, i qëndrueshëm dhe mjaft popullor në Sumatra, si lëndë e parë për gdhendje apo industri të mobiljeve.

Aktualisht, struktura, e cila është e lartë me kate të lartë, mund të gjenden në shkollën e konviktit Al Ihsaniyah Gandus, në Palembang.

Në vitin 2011, ish-presidenti indonezian, Susilo Bambang Yudhoyono, i shoqëruar nga të gjitha delegacionet e konferencës parlamentare të OIC-së përuroi Kur’anin e gjelbër prej druri, i cili gjithashtu shënoi themelimin e Muzeut Al Kur’an Al Akbar.

Atraksion turistik

Sipas Shofwatillah, një milion vizitorë kanë vizituar Muzeun Al Quran Al Akbar që nga viti 2012. Ai tërheq turistë vendas dhe të huaj, si Arabia Saudite, Iraku, Turqia, Malajzia, Singapori, SHBA, Kanadaja dhe vende të tjera.

Shofwatillah gjithashtu dëshiron të ndërtojë një kinema për të edukuar vizitorët rreth mrekullive të Kuranit.

Sarmin Gumay, 76 vjeç, tha se ishte mahnitur nga bukuria e Kuranit Al Akbar.

Ndërkohë, Amira Luthfia, 16 vjeç, erdhi në Palembang nga Lampung vetëm për të shuar kuriozitetin e saj.

“Është absolutisht e mrekullueshme,” tha ajo. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.