“House of Cards”, publikohet data e sezonit të 6 dhe të fundit

175

TIRANË,8 gusht /ATSH/ – Sezoni i gjashtë dhe i fundit i “House of Cards”, më në fund e ka një datë. Për të gjithë të apasionuarit pas tij, seriali i famshëm thriller-politik do të shfaqet në platformën “Netflix” nga 2 nëntori, ose më saktë nga ora 9 e mëngjesit të asaj të mërkure për ata që duan ta shënojnë në kalendar.

Sezoni i shkurtër me 8 episode do të fokusohet te roli i Claire Underwood, luajtur nga Robin Wright, e cila e mbylli sezonin e kaluar në Zyrën Ovale si presidente e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Ndërprerja 18-mujorshe mes sezoneve erdhi si pasojë e përfshirjes së “House of Cards” në një skandal seksual, pas zbulimit se Kevin Spacey ka sulmuar seksualisht një 14-vjeçar gjatë vitit 1986, konkretisht personin Anthony Rapp, në një kohë kur Spacey ishte 26 vjeç.

“House of Cards”, serial që po xhirohej asokohe, e pezulloi fillimisht produksionin, ndërsa “Netflix”-i dhe kompania e produksionit “MRC” e këtij seriali hetuan pretendimet. Për pasojë, Spacey u dëbua nga vijimi i serialit. U desh thuajse një muaj për “Netflix”-in që të konfirmonte se sezoni i 6 i tij do të vijonte, duke pasur për protagoniste kryesore aktoren Wright.

Prokuksioni i tij rifilloi në janar të këtij viti, pasi autorët e këtij seriali rimodeluan ngjarjet. Aktorja Patricia Clarkson, e cila iu bashkua serialit në sezonin e pestë si drejtuesja e fushatës politike Jane Davis, tha për “CBS”se do të ishte pikërisht Wright ajo që do të udhëhiqte vazhdimin e serialit./a.a/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.