SHBA – Facebook u kërkon bankave të dhënat e klientëve

WASHINGTON, gusht  /ATSH-ANSA/ – Facebook u ka kërkuar bankave të mëdha amerikane të ndajnë informacionin financiar të klientëve të tyre duke përfshirë transaksionet me kartë krediti, në kuadër të përpjekjeve për të ofruar shërbime të reja për ‘miqtë’,  raporton “Wall Street Journal”.

Sipas  Facebook-ut po synohet  të krijohet një  platformë për blerjen dhe shitjen e produkteve dhe shërbimeve. Në kontekstin e kontakteve të nisura, privatësia është një nga gjërat që duhet zgjidhur.

Një nga bankat amerikane braktisi negociatat për shkak të shqetësimeve rreth privatësisë së të dhënave duke marrë në konsideratë gjithashtu hetimet e ndryshme të nisura kundër Facebook për lidhjet e saj me Cambridge Analytica, i cili kishte akses në të dhënat e 87 milionë klientëve të Facebook.   /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.