Këmbimi valutor, sezoni turistik forcon lekun

TIRANË, 7 gusht/ATSH/ Në tregun valutor vendas euro vazhdon të qëndrojë e zhvlerësuar kundrejt Lekut.

Euro blihet sot me 125 lekë dhe shitet me 125.49 lekë.

Pritet rënie e mëtejshme, duke pasur parasysh që jemi në pikun e ardhjes së emigrantëve dhe turistëve në Shqipëri.

Dollari amerikan po ashtu blihet me 108 lekë dhe shitet me 108.25 lekë.

Paundi britanik ka pësuar rënie krahasuar me ditën e djeshme. Blihet sot me 140 dhe shitet me 140.34 lekë.

Monedhat e tjera këmbehen si më poshtë:

Monedha Kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar Amerikan USD 108.25 -0.27
Euro EUR 125.49 -0.02
Poundi Britanik GBP 140.34 -0.38
Franga Zvicerane CHF 108.79 -0.26
Jeni Japonez (100) JPY 97.34 -0.19
Dollari Australian AUD 80.46 +0.20
Dollari Kanadez CAD 83.48 +0.04
Korona Suedeze SEK 12.15 -0.03
Korona Norvegjeze NOK 13.18 +0.02
Korona Daneze DKK 16.84 0.00
SDR SDR 151.00 -0.54
Ari(OZ 1) XAU 131564.89 +85.32
Argjend(OZ 1) XAG 1674.52 +7.54
Juani Kinez (onshore) CNY 15.85 -0.01
Juani Kinez (offshore) CNH 15.83 0.00
Lira Turke TRY 20.52 -0.48

/m.m/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.