FOTO/ Gjirokastër, rikthehen në identitet rrugët me kalldrëm

TIRANË, 2 gusht/ATSH/- Rruga “Hito Lekdushi”, tashmë nuk do të jetë vetëm një sokak për banorët e lagjes “Dunavat”, Gjirokastër, por edhe një shteg turistik për vizitorët e Urës së Ali Pashës.

Investimi i bashkisë së Gjirokastrës, në këtë segment rrugor me një fond prej 2 milionë lekësh, plotëson një tjetër premtim për banorët e lagjes dhe njëkohësisht sjell një infrastrukturë turistike me standarde.

Kjo rrugë mban emrin e patriotit që shtiu kundër Bimbashit turk në Gjirokastër. Hito Lekdushi dhe Bajram Ligu ishin dy anëtarët e çetës së Çerçiz Topullit që i bënë atentat Bimbashit.

Gjirokastra, qytet në jug të Shqipërisë në vitin 2005 është përfshirë në listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Është një qytet historik dhe vendoset mbi shpatet e luginës së lumit Drino, ka peizazh të mrekullueshëm dhe kufizohet nga male të larta. Karakterizohet nga shtëpitë e stilit otoman me çati të gurta, me ballkone prej druri dhe me rrugë kalldrëmi./k.s/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.