FOTO-Eklipsi ‘Hëna e Përgjakur’ shfaqet edhe në Tiranë

TIRANË, 27 korrik/ATSH/ – Në mbrëmjen e sotme, u shfaq edhe në kryeqytetin shqiptar, eklipsi hënor “Hëna e përgjakur”, fenomeni natyror më i gjatë i këtij shekulli.

Toka vendoset në vijë të drejtë me Diellin dhe Hënën, duke prodhuar kështu një nga fenomenet hapësinore më spektakolare. Gjatë këtij eklipsi, Hëna, sateliti i vetëm natyror që ka Toka, do të ndryshojë ngjyrë nga e argjendtë në një të kuqe kërcënuese, për shkak të bllokimit të dritës së Diellit nga hija e tokës.

Eklipsi ka nisur rreth orës 20:00 të mbrëmjes dhe do zgjasë deri rreth orës 00:00. Spektakli qiellor do të shihet nga të gjithë, përveç atyre që banojnë në Amerikën e Veriut. Me fat janë ata që jetojnë në Europën Lindore, Afrikën Qendrore dhe Lindore dhe Azinë Juglindore pasi do të kenë pamjet më të mira të gjithë procesit. Agjencia Telegrafike Shqiptare sjell një album fotosh, të “Hënës së përgjakur” të shfaqur edhe në Tiranë.

z.tosku/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.