”Alpitour” resort me 4 yje në Shqipëri

TIRANË, 14 korrik/ATSH-A.ALLA/ – “Alpitour”, kompania më e rëndësishme e turizmit italian, fokusohet në Shqipëri dhe fillon ndërtimin e një resorti me 4 yje dhe me 200 dhoma në një nga zonat më të bukura të bregdetit jugor, midis Sarandës dhe Dhërmiut, shkruan Agjencia e Lajmeve për sektorin e turizmit në Itali ”Guida Viaggi”.

Resorti do të ndërtohet nga një konsorcium i investitorëve ndërkombëtarë dhe nga grupi italian i udhëhequr nga Gabriele Burgio do të menaxhohet për 15 vjet. Do të mbajë markën “Voihotels”, e cila është markë hotelerie e operatorit të parë italian të tureve.

Për tregun e turizmit të Shqipërisë, Alpitour ka krijuar një kompani të pavarur me qendër në Tiranë, me anë të portalit “albaniatravel.com”, i cili ofron 350 hotele (që së shpejti do të shkojnë deri në 500), fluturime, anijet, transportin rrugor, ekskursione dhe shërbime ndihmëse.

Oferta ka për qëllim kryesisht turizmin familjar, por të një niveli të lartë me 4 dhe 5 yje. Qeveria, shumë e angazhuar për zhvillimin e turizmit, është duke përfunduar ndërtimin e tre aeroporteve të tjera përveç atij të Tiranës, të cilët do të lehtësojnë lëvizjet.

Albania Travel e cila drejohet nga administratorja e deleguar Eliana BERTOZZI, ish-menaxher Tui, e cila thekson rëndësinë, në krahasim me konkurrentët, të ketë selinë, zyra dhe staf lokal, gjë që e bën më efektive njohjen e territorit në raport me furnizuesit.

Qëllimi është të arrijë në një periudhë 3-vjeçare një shumë prej 10 milionë turistësh, me 15-20 mijë vizitorë të ardhur nga Italia. Aktualisht, 5 milionë turistë kanë vizituar Shqipërinë në vitin 2017, këtë vit u rrit me 15-20%, por prania e vizitorëve italianë është ende në rritje, të parët vijnë francezët, gjermanët, norvegjezët dhe suedezët, të cilët e kanë zbuluar këtë destinacion prej vitesh.

Duhet theksuar se ky është një vend që ofron një raport të shkëlqyer mes çmimeve dhe cilësisë në niveleve të ndryshme nga hotelet luksoze në ferma, me çmime shumë të ulëta krahasuar me ato europiane.

Natyra është e larmishme, deti është i kristaltë, plazhet fantastike, rrugët e përsosura, vende të shumta arkeologjike dhe vende historike shumë karakteristike, siç është Berati, “qyteti i një mijë dritareve”. /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.