Kosovë- Sot fillon dezinsektimi në Prishtinë

PRISHTINË, 11 korrik/ATSH/- Komuna e Prishtinës në një njoftim për shtyp bën të ditur se sot fillon faza e tretë e dezinsektimit hapësinor në komunën e Prishtinës.

Sipas njoftimit kjo ditë është zgjedhur pasi të gjitha përgatitjet teknike dhe operative nga ana e komunës së Prishtinës dhe kompanisë, pasi parashikimet klimatike sigurojnë një javë me mot të qëndrueshëm dhe pa reshje, për arsye se reshjet gjatë procesit të dezinsektimit e bëjnë të paefektshëm aksionin.

“Duke u bazuar në këto të dhëna, sivjet do të dezinsektohet një sipërfaqe e përgjithshme prej mbi 6000 hektarë, duke përfshirë edhe zona rurale ku ka potencial të lartë të zhvillimit të këtyre insekteve. Edhe këtë vit do të përdoren preparatet e sigurta të regjistruara për përdorim në vendet e Bashkimit Evropian dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, thuhet në njoftimin e komunës.

Komuna apelon tek qytetarët që gjatë kohës së dezinsektimit, për të paktën një orë duhet të kufizohet dalja në hapësirat që dezinsektohen.

“Gjithashtu, dritaret e shtëpive dhe banesave duhet të mbahen të mbyllura, që të mos futen insektet brenda. Apelohet tek shoqatat e bletarëve, për kujdes të shtuar gjatë kësaj periudhe”, thuhet në njoftim.

Komuna ka dërguar edhe orarin e dezinsektimit në lagjet e Prishtinës;

Dezinsektimi do të bëhet çdo ditë duke filluar nga ora 19:30 deri në orën 23:30 (24:00)

11.07     Aktash, Lagjja e Muhaxherrëve, Parku i Qytetit, Vellushë (Blloqet-Shtëpia e Pleqve), Qendra e Qytetit, Qyteza Pejton, Tophane;

12.07     Lakrishte, Dardania, Arbëria,Shkabaj, Ulpiana, Zona Industriale dhe Kazerma Adem Jashari

13.07     Prishtina e Re (Veternik), Lagjja Nic; Lagjja Qëndresa, Kodra e Trimave dhe Vneshtat

14.07     Bregu i Diellit, Lagjja E Spitalit, Kalabria, Kolovice dhe Kolovice e Re

15.07     Taslixhe, Velani, Mat, Sofali, Taukbahqe dhe Gërmi

16.07     Bërnicë e Epërme dhe Bërnicë e Poshtme, Barileve, Besi, Bardhosh, Prugovc, Teneshdoll, Vranidoll dhe Hajvali./KosovaPress/k.s/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.