MAKINA – Zbuloni 10 makinat më të sigurta për vitin 2018

BRUKSEL, 15 qershor /ATSH/ – Siguria është një prej argumenteve kryesorë për prdhuesit e automjeteve, por të prodhosh mjetin më të sigurit është një sfidë më vete.

Për të përcaktuar nivelin e sigurisë së automjeteve në vitin 1997 u krijua Euro NCAP. Disa herë në vit, organizmi i pavarur shpërndan yjet e tij (nga 0 në 5), sipas rezultateve të mira apo të këqija të automjetit.

Në 20 vite, protokollet e tij kanë ndryshuar shumë herë dhe testet janë bërë gjithnjë dhe më të sofistikuara.

Më poshtë do të gjeni 10 automjetet më të vlerësuara për vitin 2018:

N°10 – Subaru Impreza

N°9 – Volkswagen T-Roc

N°8 – Kia Stinger

N°7 – Mercedes Classe X

N°6 – Subaru XV

N° 5 – Toyota Prius

N°4 – Volvo V90/S90

N°3 – Volkswagen Arteon

N°2 – Nissan Leaf

N°1 – Volvo XC60

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.