GJERMANI – Volkswagen paguan një gjobë prej një miliard eurosh

105

BERLIN, 13 qershor /ATSH-AFP/ – Prodhuesi gjerman i automjeteve, “Volkswagen” njoftoi sot se ka pranuar të paguajë një miliardë euro gjobë në Gjermani, duke njohur përgjegjësinë e tij në këtë dosje në lidhje me motorët diesel të trukuar.

“Prokuroria e Brunswick vuri në dukje mungesa në detyrën e mbikëqyrjes brenda kompanisë dhe urdhëroi Volkswagen që të paguajë një gjobë”, njoftoi grupi automobilistik në një komunikatë.

“Volkswagen” në këtë komunikatë theksoi gjithashtu se “kompania e pranon gjobën dhe nuk do të apelojë”. /G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.