SHBA – Uashingtoni: Irani duhet të ndërpresë pasurimin e uraniumit

UASHINGTON, 6 qershor /ATSH-AFP/ – Irani, që njoftoi dje fillimin e planit për rritjen e kapacitetit të tij të pasurimit të uraniumit, duhet të ndërpresë krejtësisht aktivitetet e tij, ritheksoi qeveria amerikane.

“Në fjalimin e tij mbi Iranin të mbajtur në maj, pak pas vendimit të presidentit Donald Trump për t’i mbyllur derën marrëveshjes mbi bërthamoren iraniane, sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo ishte i qartë. Irani duhet të ndërpresë pasurimin e tij dhe nuk duhet të kërkojë asnjëherë pluton”, deklaroi zëdhënësja e departamentit të Shtetit, Heather Nauert.

“Irani nuk duhet të jetë në gjendje që të prodhojë një armë bërthamore”, insistoi ajo para medias.

Teherani njoftoi të martën aplikimin e një plani që kërkon rritjen e kapacitetit të tij të pasurimit të uraniumit, duke rritur presionin mbi europianët që kërkojnë të shpëtojnë marrëveshjen ndërkombëtare të vitit 2015, që synon të pengojë Iranin nga krijimi i një bombe atomike, pavarësisht tërheqjes së SHBA-së./ /G.S/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.