AXHENDA NDËRKOMBËTARE 04/6/2018

ROMË (Itali) – Votëbesimi për qeverinë e re pritet sot ose nesër.

VJENË(Austri) – Takim i këshillit të guvarnatorëve të AIEA-së së Kombeve të Bashkuara në mes të krizës pas tërheqjes së SHBA-së për marrëveshjen bërthamore iraniane.

VJENË (Austri) – Takim i rregullt i ekzekutivit të AIEA-së mes krizës pas tërheqjes së SHBA-së nga marrëveshja për programin bërthamor iranian.

TALIN (Estoni) – Takim i kryeministrave estonez, letonez, lituanez në një kohë kur Europa Qendrore dhe Lindore janë përballur për një propozim për shkurtimet buxhetore në planin e ardhshëm të shpenzimeve të BE-së.

BERLIN (Gjermani) – Takim dhe konferencë shtypi mes Angela Merkel dhe kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu.

GJENEVË (Zvicër) – Takim i përvitshëm i OIT-së që do të shqyrtojë krijimin e një traktati ndërndërkombëtar për dhunën dhe abuzimet në punë.

MOSKË(Rusi) – Drejtësia ruse jep verdiktin në çështjen, Suchtchenko, gazetari ukrainas i akuzuar për spiunazh.

LUKSEMBURG (Luksemburg) – Takim i ministrave të Drejtësisë të BE-së.

PARIS (Francë) – Fillon një seri koncertesh të këngëtares amerikane, Joan Baez.

JERUZALEM – Benjamin Netanyahu zhvillon një vizitë në Gjermani dhe në Francë.

AMMAN (Jordani) – Manifestime popullore kudër një projekti të qeverisë që parashikon të taksojë pagat minimale.

HONG KONG (Kinë) – Gjykata e Apelit shqyrton mundësinë për një lesbike britanike të marrë një vizë martesore, jo vetëm turistike në Hong Kong, ku jeton shoqëruesi i saj./
/ec/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.