BERLIN – Gjykata refuzon sërish burgosjen e Puigdemont

MADRID, 22 maj /ATSH-ANSA/ – Gjykata gjermane e Schleswig Holsteinit hodhi poshtë sërish kërkesën e prokurorisë, që mbron interesat e Spanjës, për të burgosur deri në përfundimin e ekstradimit, presidentin katalanas, Carles Puigdemont.

Gjykata spanjolle ka akuzuar Puigdemont për rebelim dhe krim kundër shtetit.

Sot prokuroria kërkoi që të rivlerësohet akuza për ‘’ribelim’’, akuzë për të cilën gjykata gjermane në gjykimin e parë, e kishte deklaruar të paqenë./  /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.