RUSI – Merkel dhe Putin kokë më kokë për çështjet e nxehta aktuale

BERLIN, 16 maj /ATSH-AFP/ – Në takimin e parë kokë më kokë pas një viti, presidenti rus, Vladimir Putin dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel kërkojnë të avancojnë të premten me çështjet e nxehta të Iranit dhe Ukrainës, ritakime të favorizuara nga kriza e thellë e besimit amerikano-europian.

Rifillimi i një dialogu pragmatik është objektivi i shfaqur nga këta dy ”veteranë” që takohen pas 12 vitesh dhe që flasin secili gjuhën e tjetrit.

Për kancelaren gjermane, takimi i së premtes pasdite në Soçi me presidentin rus duhet para së gjithash të lehtësojë kërkesën europiane të pistave për të shpëtuar marrëveshjen për programin bërthamor iranian.

Një tekst që presidenti amerikan e hodhi poshte duke dalë kundër mendimit të nënshkruesve të tjerë, Parisit, Londrës, Berlinit, Moskës, Pekinit dhe pavarësisht rrezikut gjatë një gare armatimesh në rritje në Lindjen e Mesme.

Teherani kërkon garanci nga europianët për të vazhduar respektimin e kompromisit të vitit 2015, në kuadër të të cilit ai hoqi dorë nga prodhimi i një bombe bërthamore në këmbim të heqjes së sanksioneve ekonomike./ /ec/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.