Robert Radoja, figura emblematike e muzikës shqiptare

TIRANË,16 maj /ATSH/ – Robert Radoja një nga figurat emblematike të muzikës shqiptare festoi mbrëmjen e djeshme 80- vjetorin e lindjes.

Me emrin e tij lidhen breza të tërë muzikantësh që kanë marrë duartrokitjet e publikut në skenat shqiptare.

Fakulteti i Muzikës në Universitetin e Arteve për kontributin e tij organizoi një mbrëmje muzikore.

Mbrëmja ishte titulluar ”Një urim Robert Radoja në 80-vjetorin e lindjes”, e cila bëri që mjeshtri i muzikës të kalonte një ditë të gëzuar lindje dhe të veçantë një një atmosferë festive.

Në mbrëmjen festive ishin të pranishëm studentë,pedagogë,miq të shumtë dhe orkestra e RTSH-së të cilët mbushën sallën e madhe të Universitetit të Arteve mes urimesh e këngësh.

Robert Radoja ka orkestruar këngë të muzikës së lehtë duke qenë prezent në rreth 40 festivale si ato të zhvilluara në Radio Televizion ashtu dhe ato të Këngës për Fëmijë.

Kompozimi i tij i parë në muzikën filmike ishte në vitin 1970 me muzikën e filmit “Guximtarët”. Në Festivalin e 41-të në Radiotelevizion, të zhvilluar në Tiranë prej datës 13 deri në 15 dhjetor të viti 2002, puna e tij e palodhur në vite u vlerësua me “Çmimin e Mirënjohjes”./a.a/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.