BERLIN – Merkel: Brenda qershorit marrëveshje me Francën për bilancin e BE

130

BERLIN, 16 maj /ATSH-ANSA/ – Kancelarja gjermane, Angela Merkel deklaroi sot në Bundestag se deri në qershor do të kemi  arritur një marrëveshje me Francën përsa i takonte bilancit të Bashkimit Europian.

Ndër të tjera, ajo theksoi se ministri gjerman i Financave, Olaf Scholz, pavarësisht se tregohej liberal, për të vlenin shumë përllogaritjet matematike.

”Të shtosh sa më shumë të ardhura në bilancin europian të eurozonës dhe të mbash kriteret e stabilitetit nuk është një gjë e lehtë’’, theksoi Merkel./  /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.