MJEDIS – Shkencëtarët krijojnë rastësisht një enzimë që shkatërron plastikën

TAMPA, 17 prill /ATSH-AFP/ – Studiues amerikanë dhe britanikë zbuluan rastësisht një enzimë në gjendje të shkatërrojë plastikën, çka mund të kontribuojë në zgjidhjen e problemit botëror lidhur me këtë lloj ndotjeje, sipas një studimi të publikuar sot.

Më shumë se tetë milionë tonë plastikë derdhen në oqeanet e planetit çdo vit, duke rritur shqetësimet mbi helmimin që shkakton ky nënprodukt i naftës dhe mbi impaktin që ka në lidhje me shëndetin e gjeneratave të ardhshme si dhe të mjedisit.

Pavarësisht përpjekjeve për riciklim, shumica e këtyre plastikave mund të rezistojë për qindra vite.

Për këtë arsye shkencëtarët po përpiqen të gjejnë një mënyrë për t’i eleminuar më mirë.

Shkencëtarët e universitetit britanik të Portsmuthit dhe të laboratorit kombëtar të energjive të rinovueshme të Ministrisë amerikane të Energjisë kanë përqëndruar përpjekjet e tyre mbi një bakterie të zbuluar në Japoni para disa vitesh, që quhet “Ideonella sakaiensis”.

Ajo ushqehet vetëm me një lloji plastiku, polietileni tereftalat (PET) që është pjesë përbërëse e shumë shisheve plastike.

Studiuesit japonezë mendojnë se kjo baktere është evoluar kohët e fundit në një qendër riciklimi, sepse plastika është shpikur vetëm në vitet 1940.

Objektivi i ekipit amerikano-britanik ishte që të kuptonte funksionimin e një prej enzimave të saj që quhet “PETase”, duke zbuluar strukturën e saj.

“Por, ata shkuan pak më larg duke krijuar aksidentalisht një enzimë që është edhe më efikase për të shpërbërë plastikën PET”, sipas përfundimeve të publikuara sot nga Akademia Amerikane e Shkencave (PNAS). /G.S/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.