SHBA – OKB sanksione për 49 anije dhe shoqëri koreano-veriore për shkelje të embargos

NJU JORK, 31 mars /ATSH-AFP/ – OKB-ja vendosi në një listë të zezë 27 anije dhe 21 shoqëri si dhe një biznesmen, akuzuar se kanë ndihmuar Korenë e Veriut të anashkalojë sanksionet ndërkombëtare të ndërmarra në përgjigje të provave bërthamore dhe balistike të Pheniani, sipas një diplomati.

“Kjo është paketa me e madhe e sanksioneve të miratuara ndonjëherë kundër regjimit koreano-verior nga Këshilli i Sigurimit duke reaguam me kërkesë të SHBA-së për shkeljen e embargos ekonomike që goditi vendin”, theksoi diplomati./
/ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.