400 kilogramë kokainë e sekuestruar/ Braçe: Sukses, autoritetet italiane dhe amerikane...

TIRANË, 17 maj/ATSH/ Zëvendëskryeministri Erion Braçe e ka cilësuar një sukses operacionin për sekuestrimin e 400 kilogramëve kokainë në Lipjan të Kosovës. “400 kilogramë kokainë...

INTERVISTA E DITËS

Pas ndërtimit të infrastrukturës së re të ujësjellës kanalizimeve, po ndërtohen 31 pallate të reja me 660 apartamente në Shijak, që jo vetëm do ndryshojnë cilësisht jetën e familjeve të prekura nga tërmeti, po edhe vetë kushtet urbane të qytetit.

Turizëm dhe mjedis

“Shqipëria në harkun e 5 viteve do të jetë aktor ambicioz në botën e...

TIRANË, 17 maj/ATSH/ Ministri i Mjedisit dhe Turizmit, Blendi Klosi nënvizoi sot rëndësinë e turizmit detar, ndërsa shprehu bindjen se "Shqipëria në harkun e...

Nis sezoni turistik në Vlorë /Klosi: Zgjerim i kapaciteteve dhe rritje e cilësisë

TIRANË, 16 maj /ATSH – I. Vata- Ministri i Turizmit dhe i Mjedisit, Blendi Klosi, ka marrë pjesë në inagurimin e Regina Garde, investim...

Parashikimi i motit, 17 maj 2021

TIRANË, 17 maj/ATSH/- Shërbimi meteorologjik Ushtarak bën të ditur se për ditën e sotme vendi ynë do të ndikohet nga kushte atmosferike relativisht të...

Parashikimi i motit, 16 maj 2021

TIRANË, 16 maj/ATSH/- Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën të ditur se për ditën e sotme vendi ynë do të ndikohet nga kushte atmosferike relativisht të...

GJENEVË – UNICEF: G7 dhe BE mund të dhurojnë mbi 150...

GJENEVË, 17 maj /ATSH-AFP/ - Vendet e G7-s dhe anëtarët e BE-së do të jenë në gjendje të dhurojnë më shumë se 150 milionë...

KOSOVA LIVE

PRESIDENTJA NË DETYRË, VJOSA OSMANI DHE KRYEMINISTRI NË DETYRË, AVDULLAH HOTI NË CEREMONINË E NISJES SË KONTINGJENTIT TË FORCËS SË SIGURISË TË KOSOVËS NË MISIONIN E PARË PAQËSOR JASHTË VENDIT

Osmani takon Pendarovskin, kundërshtojnë idenë për ndryshimin e kufijve në Ballkan

PRISHTINË, 17 maj /ATSH/ Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ciklin e takimeve me disa nga presidentët e rajonit në kuadër të Samitit Brdo-Brijuni në...

Vitia: Deri në fund të vitit procesi i vaksinimit do të mbulojë 60% të...

PRISHTINË, 17 maj /ATSH/ Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje kanë debatuar sot në Kuvend mbi çështjen e vaksinimit kundër COVID-19. Ish-ministri i Shëndetësisë...

Shëndet

Vaksinimi antikovid/ 680, 083 vaksinime që nga nisja e fushatës “Shqipëria buzëqesh”

TIRANË, 17 maj/ATSH/ Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë kryer 10, 549 vaksinime antikovid. Lajmin e bëri të ditur ministrja e Shëndetësisë...

Mbërrijnë 12 870 doza vaksina Pfizer në aeroportin “Nënë Tereza”

TIRANË, 17 maj/ATSH/ Në aeroportin ndërkombëtar "Nënë "Tereza" mbërritën sot 12 870 doza vaksina Pfizer. Lajmi u bë i ditur nga Kryeministri Edi Rama, i...

COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 2639 testime, 1107 të shëruar, 17 raste të reja dhe...

TIRANË, 17 maj/ATSH/ Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale bëri të ditur sot se në 24 orët e fundit janë kryer 2639 testime, nga...

Manastirliu në qendrën e re shëndetësore Synej: Vijojmë programin e rehabilitimit, sot vijnë edhe...

TIRANE, 17 maj/ATSH/ Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu deklaroi se sot priten të vijnë mbi 12 mijë doza të vaksinës ''Pfizer''. Manastirliu...

Kulturë

Pyet mjekun

EMA: Vaksina Pfizer mund të qëndrojë në frigorifer deri në një muaj

BRUKSEL, 17 maj /ATSH-ANSA/ - Komiteti i Agjencisë Europiane të Barnave (EMA) për Produktet Medicinale për Përdorim Njerëzor ka zgjatur periudhën e miratuar të...

India shpërndan ilaçin e ri për trajtimin e COVID-19

NJU DELHI, 17 maj /ATSH-DPA/ - India ka filluar shpërndarjen e një ilaçi të zhvilluar rishtazi për të trajtuar simptomat e COVID-19, që thuhet...

Sputnik Light publikon çmimin tavan për një dozë

MOSKË, 17 maj /ATSH-ANSA/ - Qeveria ruse ka vendosur tavanin e 342 rublave dhe 36 kopekëve (3,8 euro) për një dozë të Sputnik Light,...

Pfizer së shpejti me vaksinë pilulë antiCovid-19

UASHINGTON, 17 maj /ATSH/ - Një horizont i ri hapet në luftën kundër koronavirusit, pasi kompania Pfizer ka filluar provat e para klinike, ato...

Lifestyle

Shkencë dhe teknologji

DESI, teleskopi i ri që do të masë zgjerimin e Universit

PARIS, 17 maj /ATSH-AFP/ - Teleskopi DESI, që synon të vizatojë një hartë 3D të kozmosit me një saktësi të pashembullt, ka filluar vëzhgimet...

BRUKSEL – BE: Pakti i Gjelbër do të jetë edhe “blu”

BRUKSEL, 17 maj /ATSH-AFP/ - Pakti i Gjelbër Europian, që synon neutralitetin e karbonit në kontinent deri në 2050, do të ketë të bëjë...

Makinat elektrike do të kushtojnë më pak se të tjerat brenda vitit 2027

BRUKSEL, 17 maj /ATSH-ANSA/ - Deri në vitin 2027, automjetet elektrike do të jenë më të lira në Europë sesa ato me një motor...

Google planifikon etiketa “privacy” për aplikacionet

ROMË, 15 maj /ATSH-ANSA/ - Google, ashtu si edhe Apple, do të zbatojë funksionin e etiketave “privacy” në të gjitha aplikacionet Android të shpërndara...