Aktualitet

Sfida ndaj Skocisë, Panuçi: Duhet të fitojmë patjetër

TIRANË, 16 nëntor/ATSH/ - Në përballjen që do të zhvillohet ditën e shtunë në stadiumin “Loro Boriçi” në Shkodër, Kombëtarja shqiptare e futbollit do...

Lajmet e fundit

Ekonomi

Turizëm dhe mjedis

“El Pais”: Pesë arsye për të zbuluar Shqipërinë

MADRID, 18 nëntor /ATSH/ - E përditshmja prestigjioze spanjolle “El Pais” i dedikon një artikull bukurive të Shqipërisë ku fton lexuesin që të zbulojë...

Himarë/ Projekte për turizmin në Dhërmi e Vuno

Himarë, 15 nëntor/ATSH-Harilla Koçi/ - Projektet e transformimit dhe rijetëzimit të fshatrave të Dhërmiut dhe të Vunoit në bashkinë e Himarës, do të jenë...

Durrës/ Më shumë zona të gjelbra dhe menaxhim të integruar të mbetjeve

TIRANË, 16 nëntor/ATSH/- Kryetari i bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako mori pjesë sot në takimin e tretë ndër rajonal të Komunitetit të “MED Green...

MALTË – Program i përbashkët rajonal për ruajtjen e bimësisë në Mesdhe

VALETA, 16 nëntor /ATSH/ - Publikimi i fundit i IUCN-së paraqet mundësinë për të integruar konservimin e bimëve në një axhendë mjedisore për politikat...

Bota dhe rajoni

Kosova

Hoxhaj: Serbia nuk duhet të ketë frikë nga Kosova në INTERPOL

PRISHTINË, 16 nëntor/ATSH/ - Pak ditë para se të votohet për anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL, zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, shprehet se Serbia...

Haradinaj: Duhet të jemi shtet model i respektimit të drejtave të njeriut

PRISHTINË, 16 nëntor/ATSH/ - Vetëm gjatë vitit 2018, Avokati i Popullit ka pasur 132 rekomandime për institucionet e Kosovës, në mënyrë që të respektohen...

Axhenda e reformave europiane, miratimi i ligjeve rëndësi në liberalizimin e vizave

PRISHTINË, 16 nëntor /ATSH/ - Kryesuar nga Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, është mbajtur sot takimi i radhës i Nivelit të Lartë të Sundimit...

Kosovë, arsimtarët më shumë angazhim për edukimin e nxënësve

PRISHTINË, 16 nëntor /ATSH/ - Ministri i Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqyri Bytyqi vizitoi shkollën fillore “Mehdi e Sylejman Bytyqi” në Arllat të Drenasit. Bytyqi...

Sport

Sociale

Shëndet

Familje, për çdo fëmijë pa kujdes prindëror

TIRANË, 16 nëntor/ATSH/ - Pas vendosjes së kamerave në Shtëpitë e Fëmijëve, ky standard do të zbatohet në çdo institucion përkujdesi, edhe për të...

Mjekja kthehet nga Gjermania për të punuar në QSUT

TIRANË, 16 nëntor/ATSH/ - Janë të shumtë mjekët që po kthehen në Shqipëri për të dhënë kontributin e tyre në sistemin shëndetësor. I tillë është...

BB mbështetje QSUT-së për rehabilitimin e spitalit pediatrik

TIRANË, 15 nëntor /ATSH/- Në kuadër të projektit “Përmirësimi Sistemit Shëndetësor”, Banka Botërore do të mbështesë QSU "Nënë Tereza" në zgjerimin dhe rehabilitimin e spitalit...

“Rezistenca ndaj antibiotikëve”, ISHP takim me specialistë të fushës

TIRANË, 15 nëntor/ATSH/ - Në kuadër të javës botërore të “Rezistencës ndaj antibiotikëve” Instituti i Shëndetit Publik në bashkëpunim me OBSH, organizoi një takim...

Kulturë

Pyet mjekun

video

Këshillat e mjekes: Sëmundjet e veshkave, parandalimi dhe mjekimi i tyre

https://www.facebook.com/Agjencia.Telegrafike.Shqiptare/videos/323726501558078/ TIRANË, 27 tetor/ATSH-Z.Tosku/-Sëmundjet kronike të veshkave po bëhen çdo ditë e më shumë një problem i shëndetit publik në mbarë botën, të cilat shoqërohen...

Lifestyle

Shkencë dhe teknologji

GROENLANDË – Një krater gjigant gjendet nën shtresat e akullit

KOPENHAGË, 16 nëntor /ATSH/AA/-  Në veri të Groenlandës është zbuluar një krater gjigant nën shtresat e akullit që është formuar si pasojë e goditjes...

KOMENT – Smartfonët thembra e Akilit për terroristët

PARIS, 13 nëntor /ATSH-AFP/ - Nga dërgimi i SMS-ve për të shpërthyer bomba shumë të fuqishme, smartfonët janë përdorur nga terroristët e të gjithë...

PEKIN – Kina prezanton stacionin e ardhshëm hapësinor

PEKIN, 11 nëntor /ATSH-AFP/ - Kina prezantoi një kopje të stacionit të parë hapësinor, simbol i ambicieve të mëdha të vendit në Hapësirë dhe...

STUDIM – Dinozaurët transmetuan te zogjtë artin e ngjyrosjes së vezëve

PARIS, 11 nëntor /ATSH-AFP/ - Dinozaurët i bënin vezët me njolla apo të ngjyrosura për t’i fshehur nga sytë e grabitqarëve, një teknikë kamuflazhi...